Preskoči na glavni sadržaj

ZBOG ČEGA ZAGREB VIŠE NIJE PRIJATELJ STARIJIH OSOBA? SEDAM KLJUČNIH KORAKA ZA PLAVI GRAD PO MJERI UMIROVLJENIKA

Zagrebački umirovljenici već godinama trpe posljedice loših politika trenutne gradske vlasti usmjerenih samo ka odabranima. Prosječna mirovina u metropoli iznosi 630 eura, što, iako povoljnije nego u ostatku Hrvatske, nije dovoljno za dostojanstven život. Uz to, problemi poput nedostatne dostupnosti zdravstvenih usluga, loše infrastrukture i nedostatka socijalne podrške dodatno pogoršavaju njihovu svakodnevicu.


Iako je platforma Možemo! uoči lokalnih izbora 2021. umirovljenicima obećavala svašta, ništa od toga nije ispunjeno. I dok gradonačelnik Tomašević milijune eura iz gradskog proračuna troši na udruge svojih prijatelja, zagrebački umirovljenici i dalje čekaju osnovne usluge i podršku.

Da stvar bude gora, u četiri godine niti jedna umirovljenička udruga od Grada nije dobila ni cent. Odnedavno Možemo! zbog nedovoljnih kapaciteta vrtića umirovljenike deložira iz prostora mjesnih odbora gdje su se nekada okupljali, a prostori za druženja im se naplaćuju!

Naša politika podrazumijeva sedam ključnih mjera:

Prva je svakako izgradnja novih umirovljeničkih domova. Odmah u prvom mandatu krećemo s gradnjom u četvrtima gdje nedostaju, a to su Sesvete, Dubrava, Brezovica, Trešnjevka jug, Novi
Zagreb- istok i zapad te Pešćenica-Žitnjak. Time ćemo osigurati smještaj za više od 5.000 umirovljenika koji trenutno čekaju na svoj red.

Druga mjera koju ćemo žurno uvesti je subvencioniranje smještaja u privatnim domovima za starije. Oni će tako postati dostupni i onima čija mirovina nije dostatna. Ovom mjerom ćemo i potaknuti privatne investitore na znatnija ulaganja u gradnju novih domova.

Treće, svim zagrebačkim umirovljenicima dopunsko zdravstveno osiguranje bit će besplatno. Time ćemo doprinijeti da svim umirovljenicima dostupnost zdravstvene usluge pod istim uvjetima.

Četvrto, izgradit ćemo hospicij. Uspostavit ćemo i palijativne odjele u zagrebačkim bolnicama.

Peto, intencija je u razvijenom svijetu da se starije osobe što je duže moguće zadrže u svom domu. Zbog toga ćemo osnovati novu gradsku ustanovu za pružanje pomoći u kući te za organizaciju
dnevnih boravaka u prostorima mjesnih odbora i u drugim prostorima. Ova će ustanova pružati u suradnji s domovima zdravlja i domovima umirovljenika. Također, posebno će skrbiti i biti na raspolaganju oboljelima od demencije kojih je u Zagrebu sve
više. Za njih ćemo ustrojiti posebne dnevne boravke za druženje s potrebnom opremom, programom i stručnim kadrom koji čine njegovatelji, terapeuti, socijalni radnici, medicinske sestre.

Šesta mjera je prilagodba infrastrukture slabije pokretnima. U zagrebačkim zgradama nedostaje oko 9.000 dizala čiju izgradnju ćemo poticati i sufinancirati. Izgradit ćemo pokretne stepenice
ondje gdje je to potrebno, primjerice na Dolcu ili na mirogojskom Krematoriju. Kako bi kretanje bilo još lakše, osvijetlit ćemo pješačke prijelaze i pojačati gradsku rasvjetu, semafori za pješake
imat će ekran s odbrojavanjem. Prometni redari kažnjavat će bicikliste koji divljaju pješačkim zonama. Zagrebački pločnici bit će ponovno sigurni za kretanje!

Sedmo, uspostavit ćemo kontaktni centar – ured za starije osobe gdje će moći dobiti sve informacije i podršku tako da neće morati šetati po gradskim uredima i šalterima. Fokus naših politika bit će posvećen na brizi za starije i međugeneracijskoj solidarnosti. Organizirat ćemo niz edukacija, primjerice o internetskoj pismenosti i sigurnosti, sportske sadržaje, izlete, druženja, plesnjake, kazališne predstave… Naši umirovljenici neće biti sami i sigurno im neće biti ni dosadno!

Ostale novosti

Right
Left